Jak probíhá nasazování fixních rovnátek, účinné metody ortodontické léčby

Úvod do světa rovnátek

Vítejte ve světě dentální ortodoncie, můj drahý čtenáři! Zařízení, jež slouží k vyrovnávání a úpravám našeho předního porcelánu, známého lidově jako zuby. To vše za účelem, abychom měli krásný úsměv jako filmová hvězda a zdravé zuby do vysokého věku. A když se řekne rovnátka, většina z nás si vybaví děti nebo teenagery. Je to logické, protože právě v tomto věku je nejlepší čas pro korekce postavení zubů a návštěvy u ortodonta. A tak tomu bylo i v případě mého syna Lukáše, když přišel čas na nasazení rovnátek. Nuže, pojďme se podívat, jak tohle celé čarování s rovnátky vlastně probíhá.

Proč vlastně rovnátka a kdy je ten pravý čas?

Pravdou je, že rovnátka nejsou jen módní výstřelek nebo znak dospívání. Není to tak dávno, co můj syn stál před zrcadlem, kontroloval své stále více a více přeplněné zoubky a já si vzpomněl na svoje školní léta, kdy jsem si skrz nerovnosti mohl hrát na harmoniku. Takže první věc, kterou bych vám chtěl předat, je, že rovnátka mají klíčovou roli v prevenci budoucích komplikací souvisejících se špatným skusem nebo nesprávným zarůstáním zubů. Překrývající se zuby mohou způsobit problémy s čištěním, což může vést k zubnímu kazu a dalším onemocněním dásní. A kdy je ten správný čas? Obvykle je ideální zahájit léčbu rovnátky v období, kdy je část zubů stále mléčná a část již stálá. To bývá věk kolem 12 let, ale opravdu to záleží na individuálních potřebách každého jedince a doporučení ortodonta.

Konzultace s ortodontem - první krok k rovným zubům

Když jsme už se synem Lukášem skončili s teoretizováním, bylo čas si zaplánovat schůzku u ortodonta, aby nám odborně vysvětlil, co a jak. Jedním sáhnutím jsem sáhl po telefonu, jako hrdina akční movies, abych sehnal pro syna tu nejlepší možnou péči. Po prvních úvodních formalitách, jako jsou jméno, věk a jak moc jste rozpolcení mezi rovnátky kovovými, keramickými, nebo těmi nenápadnými co jdou skoro nevidět, přichází na řadu detailnější vysvětlení. Nejprve je nutné udělat kompletní vyšetření ústní dutiny. A nemluvím jen o letmém pohledu do vaší křupavé jeskyně, ale o rentgenu čelistí, odběru otisků a detailní prohlídce každého zubu. Pokud ortodont zjistí, že je léčba rovnátky vhodná, sepíše návrh léčebného plánu. To, že někdo potřebuje rovnátka není věc, kterou byste chtěli slyšet. Ale cítění, které z toho plynou, když víte, že děláte něco pro zdraví svých zubů (nebo zubů své ratolesti), to je nepopsatelné!

Výběr rovnátek - jaký typ si vybrat?

Že se v dnešní době mámě výběr z více druhů rovnátek, to už není žádná novinka. Mě ale překvapilo, kolik toho ortodont dokáže o rovnátkách říct. A právě výběr typu rovnátek může být pro někoho extrémní sport. Kovová, keramická, safírová, neviditelná Invisalign - to všechno tu máme! Samozřejmě že každý typ má svoje pro a proti. Kovová rovnátka jsou obecně více odolná a cenově dostupnější, ovšem výraznější na pohled. Keramická jsou méně viditelná, ale zase mohou být náročnější na údržbu. Mluvíme samozřejmě ještě o těch, které se nasazují na přední stranu zubů. A pak máme ještě takové ty tajné agenty mezi rovnátky - lingvální, co se schovávají za zuby. Také, jak jsem se dozvěděl, průhledné vyjímatelné rovnátka mohou být super volbou pro někoho, kdo by chtěl být méně nápadný. Uff, tolik možností mi připomíná výběr dezertů v cukrárně.

První krok - příprava úst na rovnátka

Takže když už máte vybráno a je čas na nasazení těch malých kousků technického zázraku, je třeba dávat velký pozor. Jinak si rychle zabalíte do úst bambitky sakra nejakorát. Ne, vážně, ústa musí být připravená – to znamená, že zuby by měly být perfektně vyčištěné, nesmí tam být žádný zubní kámen ani zbytky jídla. A pokud máte ještě nějaké ty nezbedné zuby, co by se rády schovávaly a byly nešikovné, dejme tomu 'moudráky', může být potřeba je předem odstranit. Jakoby nestačilo, že už se do toho vůbec chystáte mít v ústech cizí objekty dlouhodobě, tak vás ještě připraví o nějaký ten zoubek, že jo. No nic, aspoň když se pak člověk na něco vymlouvá, má proč.

Den D - nasazení rovnátek

Den D přichází a nervozita stoupá. Syn si předtím, jako správný adolescente, ještě stihne zkontrolovat na sociálních sítích, jestli má správný model rovnátek, aby nebyl 'out'. No a pak už sedíme v křesle ortodonta a akce může začít. A zde dochází k zázračnému procesu: na každý zub se přilepí malý bracket (držáček), co je takový ten bytíček, co drží všechno pohromadě. To lepení někdy může být náročné, protože každá malá část rovnátka musí být pečlivě umístěna. Potom se skrz všechny ty malé bracketky natáhne drát, který bude logicky drát, ostatně právě to je jedna z hlavních funkcí rovnátek – drát působí silou na zuby a ty se díky tomu postupně posunují tam, kam mají. Takže i když to může trvat několik hodin, stojí to za to. No nebudeme si nic nalhávat, je to pohodlí nejvyšší třídy - jak se tak malinko natahuje ústa a zuby začínají tušit, že následující měsíce budou zábavné. Ale co by člověk neudělal pro krásný úsměv, že ano?

Co mě čeká po nasazení rovnátek?

A je to. Zuby zdobí šperky, které sem nechtěli. Jak jsem mohl vidět na výrazu syna, první pocit je trochu jako kdybyte měl v ústech něco jiného než jazyk a zuby. Může tam být taková ta drobná bolest, nepohodlí, někdy i drobné oděrky od drátků a bracketů. Trvá to pár dní, než se s tím sžijete a přestane vám to tam být tak 'cizí'. Prostě, jakoby jste měli na návštěvě v ústech hosta, který sice nebyl úplně zván, ale teď zde zůstane na dost dlouho. Pomocníci jako vosky, které si můžete přilepit na ostré části rovnátek, jsem synovi nasadil jakožto ortodont amatér a lze používat léky proti bolesti, které jsou v tomto období více než doporučené. Oral hygiene se stává vaším novým nejlepším přítelem, a je třeba si říct, že vyčistit zuby s rovnátky je umění samo o sobě, které musíte zvládnout - je potřeba se naučit čistit pod drátky, mezi bracketky a tím pádem trávit u zrcadla 'trochu' více času než běžně. Ale kdo by chtěl mít po léčbě rovnátky krásný úsměv a pak ho pokazit zubním kazem, že?

První kontrola a úpravy

Tak jako každý dobrodruh, i majitelé rovnátek musí pravidelně na kontrolu. Ta první následuje obvykle asi tak měsíc po nasazení rovnátek, abyste měli šanci se lehce aklimatizovat. Je to takové 'jak se vám žije s našimi drátky?' setkání. Ortodont si prohlédne, jak zuby reagují na léčbu, zda je potřeba nějaké úpravy. A nezapomeňte, je důležité otevřeně mluvit o tom, co vás trápí nebo bolí, protože oni nejsou lékaři telepati, kteří by věděli co a jak sama bez toho, aniž byste se podělili o své zážitky. Synovi třeba za tu dobu drátky trochu obrousily vnitřní stranu tváře, takže to ortodont musel hezky vybroušením a nastavením drátu doladit. Pak přišlo různé napínání, pro někoho může být napětí, jak v thrilleru, pro někoho spíš jako laskavá pohlazení. V každém případě na kontrolách se ukáže, jak moc se vám daří udržovat "zubkořízení" ve správných kolejích a jak moc se blížíte ke konci 'cesty' s rovnátky.

A co když rovnátka něco potrápí?

Ano, rovnátka nejsou úplně nezničitelné (ač bychom si to někdy přáli). Když problém nastane, je třeba se co nejdříve spojit s ortodontem. Drátek se může uvolnit, bracket odpadnout, nebo se můžete cítit nepříjemně kvůli nějaké nově objevené afte, co našla cestu do vaší ústní dutiny zřejmě proto, že cítí, že na vás ty rovnátka sedí trochu moc dobře a chtěla to nějak zkomplikovat

Napsat komentář