Jaké potraviny mohou způsobit počínající zubní kaz

Obecné informace o zubním kazu a jeho příčinách

Asi si říkáte, co má Růžena tak ráda na zubním kazu, že o něm píše celý článek? No... že bych byla posedlá zubní hygienou, to sice ne, ale své zuby si jako každá správná žena vážím. A nutno dodat, myší parce Mína má též zdravý kočičí chrup. Zubní kaz, nebo pro odborníky dentalní karies, je bohužel velmi častý problém. Napadení zubní skloviny a později dentinu není jen otázkou estetiky, ale především zdraví.

Proč se tedy zubní kaz objevuje? Je to způsobeno bakteriálním napadením zubní skloviny, které může postupně vést k jejímu rozpadu. Toto napadení mohou urychlit či zpomalit různé faktory - od genetiky, přes ústní hygienu, až po stravovací návyky. Jde o velmi složitý proces, který se neustále zkoumá a objevují se nové informace a prevence proti tomu. Moje dnešní mise je ale trochu specifická, neb se podíváme především na ten poslední faktor - potraviny. Tak let's dive in.

Sladký nepřítel zubů

Může to znít až klišovitě, ale cukr je pro zuby skutečným nepřítelem. Tím nemyslím jen klasický stolní cukr, ale všechny potraviny, které obsahují velké množství jednoduchých cukrů. Je to bonbóny, sušenky, energetické bary, ale i džusy, nápoje a sladké müsli. Bakterie, které způsobují zubní kaz, cukry doslova milují. Z cukrů se vyživují a vytváří kyseliny, které následně narušují zubní sklovinu.

Takže jak to je s těmi sladkostmi? Občas si můžeme dopřát něco sladkého, ale je důležité dodržovat správnou zubní hygienu a nezapomínat při konzumaci sladkostí dostatečně pít, aby se cukry co nejrychleji odplavily z povrchu zubů.

Kyselé potraviny a nápoje

Dalším na seznamu jsou kyselé potraviny a nápoje. Ty sice neobsahují tolik cukru, ale jejich kyselost může být pro zuby stejně škodlivá. Sklovinu mohou kyselé potraviny a nápoje rozpouštět přímo. Řeč je zvláště o ovocných šťávách, citrusových plodech nebo třeba ocet a kyselé zelenině.

Pokud si vychutnáváte vínko nebo jablečný džus, dopřejte si po tom sklenici vody nebo zkuste ten džus ředit. Tím pomůžete neutralizovat kyseliny na zubech. Také si dejte pozor na to, co jíte jako poslední věc před spaním. Já si dávám vždy brusinky do jogurtu, ale po jídle si vždy vyčistím zuby, než jdu spát. Nepřihrnout bakteriím žádné kyseliny v noci!

Suché potraviny a zubní kaz

Mluvila jsem o sladkých a kyselých potravinách, ale co suché potraviny? I ty mohou být pro naše zuby problém. Nejen že se takové potraviny jako jsou chipsy, oplatky nebo sušenky lepí na zuby a tím poskytují "krmivo" pro bakterie. Ale mají ještě jeden problém - nezvyšují produkci sliny.

Slina hraje v ústech důležitou roli. Pomáhá odplavovat zbytky jídla a neutralizuje kyseliny. Když jíme suché potraviny, naše tělo slinu tolik nevylučuje a tak práce se zbytky jídla a kyselinami zůstává na ní sama. Což může vést k většímu rozvoji zubního kazu. Takže i když si dáte občas sušenku, zkuste ji doplnit sklenkou vody nebo mlékem.

Závěrečné myšlenky a tipy

Člověk by se mohl ptát, co vlastně zůstává na jídelníčku, když se chceme vyhnout zubnímu kazu? Máme tedy cukry, kyselé potraviny, sušené potraviny... No, klid, podle odborníků je nejdůležitější rozmanitost. Nejde o to se všeho vyvarovat, ale o to mít stravu pestrou a vyváženou.

Já třeba začínám den velkou sklenkou vody, pak si dám bílý jogurt s oříšky a semínky (místo sladkých müsli) a na závěr si vychutnám šálek zeleného čaje. Moje obědová jídla jsou pak většinou zelenina, luštěniny a celozrnné produkty. A ano, občas si přidám i ty sladkosti, ale vždy si po nich vyčistím zuby.

Nikdo z nás není dokonalý a ani já nejsem výjimkou (promiň Míno). Proto je na místě určitá míra tolerance. Jde o to nalézt rovnováhu a nezapomínat na základy - pravidelné čištění zubů, používání zubního nitra a pravidelné návštěvy zubního lékaře. Takže bez obav, i s těmi občasnými sladkostmi si můžeme udržet zdravé zuby.

Připomínka na konec

Nezapomeňte, že pokud máte jakoukoli otázku ohledně stravování a zdraví vašich zubů, je vždy nejlepší poradit se s odborníkem - vaším zubním lékařem. A nebojte se s ním o svých obavách mluvit. Já mám takového super zubaře, který mi vždy vše vysvětlí a pomůže se rozhodnout, co je pro mě nejlepší.

Přeji vám zdravé zuby a užívejte si svých oblíbených jídel i nadále! A kdyby něco, tak si pamatujte, každý den je nová příležitost pro lepší stravování a péči o zuby. I já se snažím každý den více a více, aby moje zuby byly zdravé a silné. Tak to berte i vy, krok za krokem, den za dnem.

Napsat komentář