Jak se pozna že rostou zuby?

Znaky růstu zubů u dětí

Ze všech výzev v rodičovství vzpomínám na růst zubů mezi nejobtížnějšími. A jestli vy jste, rodiče, někdy strávili noci utišováním rozrušeného, nepohodlného dítěte, víte, jak frustrující může být pokusit se zjistit, co je špatně. Ano, zuby rostou. To je normální proces, kterým prochází každé dítě. Ale jak poznáme, že rostou zuby? Filozofie je jednoduchá, ale pro rodiče jsou to stresující časy. Znáte ten pocit, když se vaše dítě nedokáže uklidnit a nevíte proč? Pak si možná uvědomíte, že mu rostou zuby. Ovšem občas to není tak jednoduché poznat.

Co je to, když rostou zuby?

Zuby začínají růst u dětí od šesti měsíců věku, ale někdy i dříve, a tento proces pokračuje až do tří let. Nejdříve se objevují řezáky, následně špičáky a nakonec stoličky. Každý zoubek je pro dítě nová výzva. A tabulka růstu zubů je jen přibližná, protože každé dítě je jiné. Některé děti mají zuby rostoucí hladce, jiné naopak cítí nepohodlí, bolest nebo rozrušení. Jak ale poznat, že právě nyní dítěti rostou zuby?

Symptomy růstu zubů

Většina rodičů může u dětí poznat růst zubů podle určitých symptomů. Nejčastěji se jedná o slinění, neklid, změnu chování nebo řvoucí dítě. Někdy se objeví i horečka, průjem nebo ztráta chuti k jídlu. Ale pozor - některé děti mohou mít velmi málo nebo žádné příznaky. Ne vždy je tedy jednoduché poznat, že zuby rostou. Každopádně, pokud si je dítě pořád saje, kouše nebo důrazně stiská dásně, měli byste přemýšlet nad tím, zda mu právě nerostou zuby.

Jak pomoci dítěti při růstu zubů

Abychom ulehčili našim nejmenším v době růstu zubů, můžeme udělat několik věcí. Za prvé, můžeme jim pomoci nabídkou něčeho, na co se mohou zakousnout. Chladné plátýnko nebo dokonce zmrazený kapesník může být skvělou úlevou. Dále můžeme odvrátit jejich pozornost hračkami, knížkami nebo hudbou. Může pomoci i jemný masáž dásní prstem. Měli bychom se také snažit zachovat obvyklou rutinu, protože dítě ji potřebuje, at už mu rostou zuby, nebo ne.

Co dělat, když jsou příznaky příliš silné

Růst zubů může být pro některé děti opravdovým utrpením. Bolest, nespavost, ztráta chuti k jídlu - všechno to může znamenat pro vaše dítě dlouhé dny a noci. V takových případech je dobré se obrátit na pediatra. Je zde několik možností, jak zmírnit bolest a nepohodlí. Existují přírodní tinktury a gely, které lze aplikovat přímo na dásně, nebo léky proti bolesti, ale to pouze na pokyn lékaře.

Neobvyklé růstové vzorce zubů

Většina dětí má stejné vzorce růstu zubů. Rozumím tím, že nejdříve rostou řezáky, pak špičáky a nakonec stoličky. Ale existují výjimky. Některé děti mají neobvyklý růstový vzorec a může mít dvě sady zubů naraz. Je normální, že některé děti mají zuby, které vyrůstají na netypických místech nebo v netradičním pořadí. Pokud je to váš případ, nezoufejte. Každé dítě je jedinečné a růst zubů je jen dalším krokem v jejich vývoji.

Chcete-li se opět vrátit k mému příběhu, bývalo to vždy velmi obtížné, protože jsem neuměl rozpoznat příznaky růstu zubů. Ale cesta k nalezení řešení byla pokus a omyl - zkusil jsem několik strategií a nakonec jsem našel to, co mojí dcerce pomohlo. A doufám, že právě tyto tipy a rady vám pomohou lépe se vyrovnat s tímto obdobím. Nezapomeňte - růst zubů je pouze přechodné období. A vždycky si pamatujte, že jste skvělí rodiče!

Napsat komentář