Jak správně vybrat chránič zubů pro sport a bojové umění

Proč je důležité chránit zuby?

Když mluvíme o ochraně našich zúbů, nejedná se o nic, co bychom mohli jednoduše odbýt mávnutím ruky. Ať už jste vášnivý sportovec či sportovkyně, profesionální boxer, nebo jen čas od času vyrazíte na hokej s přáteli, chránič zubů by měl být vaším nejbližším společníkem kromě sportovní obuvi a dobré nálady. Nejspíše si ti z vás, kteří se s něčím podobným setkali, vzpomenou na tu nepříjemnost, která se odehrála, když jsem jednoho dne přišla domů a musela uvěřit tomu, jak velký kousek ze svého předního zubu mi vzala nešťastná kolize s lakrossovou míčkem. Přestože to byl kuriózní příběh na večírecích, kosmetická oprava stála jak slušné peníze, tak několik návštěv u zubaře.

Různé typy chráničů na zuby

Když se pustíme do vybírání správného chrániče, zjistíme, že jich existuje několik typů. Hlavně ve sportovních obchodech, můžete objevit jednoduché chrániče, které se dají ihned použít (takzvané „ready-made“), potom jsou zde chrániče, které si doma můžete sami přizpůsobit jejich vyvařením ve vodě („boil and bite“), a nakonec, pro ty nejnáročnější, existují i chrániče na zuby vyrobené na míru přímo od zubaře. Pochopitelně, cena těchto chráničů stoupá s mírou jejich individualizace a ochrany, kterou poskytují. A nebudeme si nic nalhávat, když jsem si já osobně po oné lakrosové epizodě šla pro chránič na zuby, rozhodně jsem nebrala první levnější variantu, co mi přišla pod ruku.

Jak vybrat správnou velikost chrániče na zuby

Možná si říkáte, že chránič na zuby přece musí být jen takový plastikový kousek, který nacpete do úst a je to. Ale nechte se mnou vyvrátit tento omyl. Správná velikost chrániče je alfa a omega pro pohodlí a bezpečnost. Malý chránič může nepříjemně tlačit a nedostatečně chránit, příliš velký zase může při sportování vypadnout, nebo ještě hůř - působit dýchací obtíže. Vhodné je být při výběru velikosti v kontaktu s prodejcem nebo ještě lépe s vaším zubařem, který dokáže nejlépe poradit. Pokud kupujete chránič pro dítě, je obzvlášť důležité dbát na pravidelnou výměnu chrániče podle růstu a vývoje jejich chrupu, aby jste předešli jakýmkoli nepříjemným komplikacím.

Význam vhodného materiálu chrániče

"Pozor na to, co koupíte," říkávala mi maminka a v případě chrániče na zuby tento slogan platí dvojnásob. Materiál, z kterého je chránič vyroben, by měl být dostatečně odolný proti nárazu, ale zároveň pružný a pohodlný k nošení. Standardně jsou chrániče na zuby vyrobeny z medicínského silikonu nebo speciálního termoplastického materiálu, který se dokáže přizpůsobit tvaru vašeho chrupu. Jestliže vám náhodou materiály nic neříkají, vždy si můžete přečíst recenze na internetu nebo poprosit o radu svého zubaře.

Co vám nikdy nesmí uniknout při výběru

Několik klíčových aspektů by vám nemělo uniknout, pokud si chcete vybrat ten nejlepší chránič na zuby. Zaprvé, ujistěte se, že chránič opravdu sedí na vaše zuby a nepohybuje se. Ani nechci vzpomínat na to, kolikrát jsem během tréninku musela přerušit kvůli špatně sedícímu chrániči. Zadruhé, dbejte na to, aby chránič nedráždil váš dáseň nebo vnitřní stranu tváře. Třetím faktorem může být prostor pro dýchání - věřte nebo ne, ale být schopen normálně dýchat při sportu skutečně zvyšuje vaše šance na dobrý výkon a zároveň snižuje riziko zdravotních komplikací. A nakonec, ale ne v poslední řadě, je vhodná možnost údržby a čištění chrániče, což je podstatné pro vaši hygienu a dlouhodobé použití.

Chránič na zuby na míru vs. univerzální

Přestože jsem už nastínila hlavní rozdíly mezi univerzálními chrániči a těmi vyrobenými na míru, stojí za to se do detailů podívat i na jejich praktické rozdíly. Univerzální chrániče nabízejí rychlé řešení a jsou dostupné hned, ale jejich ochranné schopnosti a pohodlí často nejsou tolik vysoké. Na druhou stranu, chrániče na míru přímo od zubaře jsou sice dražší a vyžadují více času na přípravu, ale mají nezpochybnitelně nejlepší možnou ochranu, jelikož jsou utvářeny přímo podle vašeho chrupu. Navíc, jejich přesnější fit zajistí lepší držení v ústech a větší pohodlí při hovoření a dýchání. Pokud jsem se tedy rozhodovala pro větší investici do svého chrániče, jasnou volbou byl pro mne chránič na míru – zuby máme přece jen jedny a měly by nám vydržet.

Péče o chránič na zuby

Myslíte si, že po nandání chrániče na zuby je vaše role u konce? Opak je pravdou! Stejně jako čistíte své zuby, měli byste dbát o čistotu i vašeho chrániče. Po každém použití chránič vyčistěte teplou vodou a mýdlem nebo speciálním roztokem, který vám může doporučit zubař. Chránič by měl být suchý a uložený v ochranném obalu, aby nebyl vystaven nečistotám a bakteriím. Ať už mi věříte nebo ne, ale chlapeček od sousedů, který vždycky chránič po tréninku hodil zaprášený do sportovní tašky a zapomněl na něj do příštího tréninku, si skvěle otestoval, jak chutná houba na chrániči – zážitek, který rozhodně nechcete zažít!

Výměna chrániče: Kdy je ten správný čas?

Tak jako nic nevydrží věčně, ani chránič na zuby není výjimkou. Je nutné vědět, kdy je čas ho vyměnit za nový. Pravidelné kontroly začátků opotřebení, trhlin nebo deformací chrániče jsou nezbytné. Jak často byste měli chránič vyměnit, závisí na intenzitě jeho používání, ale obecně se doporučuje výměna každých 6 měsíců až rok – samozřejmě záleží na konkrétní situaci. Nezapomeňte také, že pokud vám dojde ke změně v chrupu, jako je například vyrůstání nového zubu u dětí nebo dentální zákrok, je třeba chránič přizpůsobit anebo vyměnit.

Pár slov na závěr

Pokud jsem vás donedávna dostatečně vyděsila příběhem o mém lakrosovém neštěstí a z představy, jak si houbu namočenou v potu vyndáváte z úst, se vám zvedá žaludek, věřte, že vybírání a údržba chrániče na zuby může být ve skutečnosti velmi jednoduchá. Klíčem je věnovat tomu trochu pozornosti na začátku, aby vám chránič později dobře sloužil a hlavně chránil to, co je nám všem zubním hygienistům a amatérským sportovcům svaté – náš úsměv. Takže brusle na nohy, chránič do pusy a můžeme vyrazit na led, nebo kamkoliv jinam, kde nás čekají sportovní radovánky a vítězství. Pečujte o své chrániče stejně jako o své zuby, a uvidíte, že se vám to vyplatí!

Napsat komentář